Dondurma kimileri için yazın serinlemek için yenilen hafif bir tatlı, kimileri için ise yaz kış farketmeksizin afiyetle yenen bir alışkanlıktır. Ben dondurmayı yazın hatırlayanlardanım. Havalar ısınınca elime dondurma alıp sokaklarda yürümeye bayılırım. Sıcakların kendini fazlasıyla hissettirdiği şu günlerde siz de dondurmanızı kapıp serinlemek istiyorsanız, haydi şehrin dondurma durakları listesine!

1-ROKO DONDURMA

Zevkler ve renkler, hele damak zevki, hiç tartışılmamakla beraber benim bu zamana kadar Ankara’da yediğim en lezzetli dondurma burada. Roko gözdesi haline gelmiş tek insan ben değilim zira ne zaman gitsem sıra var. Siz onlarca çeşit arasından karar vermeye çalışırken sıra geliveriyor zaten. “Rokella” ve “çıtır limon” favorilerim! Soslu, fıstıklı veya hindistan cevizli külahlarından istemeyi unutmayın.

Adres : Yeniçağ Mahallesi, Ragıp Tüzün Cd. 107/A, 06170 Yenimahalle

2- BAFRA BALKAYMAK DONDURMACISI

Bafra’nın meşhur dondurmacısı kısa süre önce Dikmen Caddesi’ne bir şube açtı ve soluğu orada aldım. İtiraf etmek gerekirse en başta gitme sebebim dondurmayı gül şeklinde servis etmeleriydi, ancak lezzetinden de oldukça memnun kaldım. Daha fazla çeşit olsa daha güzel olabilirdi ama denemeye değer.

Adres : Dikmen Caddesi 210/C Harbiye PTT Yanı

Gül şeklinde dondurma 🙂

3- ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ DONDURMASI

Çoğu Ankaralı için çocukluklarının en güzel yanlarından biridir, Ankaralı olmayan eski toprakların ise Ankara deyince akıllarına gelen ilk şeylerden biridir. Söylentilere göre eski lezzeti yokmuş, ben yakın zamanda keşfettim ama yediğim en iyi sade dondurmalardan biriydi diyebilirim. Marketlerde de satılıyor ama siz gidip yerinde yiyin.

Gorsel dagarcikturkiye.com’dan alinmistir.

4- GELATO ICE CAFFE

Gerçek İtalyan gelatosu lezzetini ne kadar karşıladığı tartışılır ama yaban mersinli ve naneli dondurmalarını çok sevdim! Soslu fıstıklı bir külah ile tadından yenmez.

Adres : Kentpark AVM No : 164

5- SİM DONDURMA

Bahçelievler 7. Cadde’de yürürken burnunuza gelen külah kokularını takip ettiğinizde Sim Dondurma’ya ulaşacaksınız. Sim Dondurma benim için lezzetiyle fark yaratmasa da taze külahları için uğramakta fayda var. Çayyolu’nda da iki şubesi olduğunu not düşelim.

Adres : Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkaabat Cd., 06490 Çankaya

Benim sizlere tavsiye edebileceğim dondurmacılar şimdilik bu kadar. Yapılacaklar listemde Vardar ve Meto dondurmacıları da var, onları denedikten sonra liste güncellenecektir. Takipte kalın!

Şimdiden afiyet olsun.

Öne çıkan görsel Pinterest’ten alınmıştır.


Reklam değildir.

5 Yorumlar

  1. Teşekkürler, ama ANKARA NENE HATUN CADDESİNDE HATUN pastanesini de ekleyelim. Tamamen ’70 lerden kalma otantik usülde yapılan, hiç katkısız, GERÇEK ÇOCUKLUĞUNUZUN DONDURMASI burada yenir! Hele bir limon ve çikolatası var ki… Afiyet olsun!

  2. Esat Caddesinde Akasya Dondurma da mutlaka denenmeli. Sıfır katkı, cevizli yerken ağza ceviz, muzlu yerken muz gelmesi… Çok başarılı listede mutlaka olmalı çocukluğumuzdan beri hiç bozmadı.

  3. türkiyede ilk sıralarda BAFRA BALKAYMAK dondurması gelir! özelliği %100 doğal ( manda ve inek sütü 8 saat kaynatılıp birinci sınıf salep eklenerek yapılmaktadır. sade dondurması beyaz değil sarı renkte olup ankarada gül şeklinde sunumlu dondurma yapan tek yer orasıdır ) … Adres harbiye mah dikmen cad 210/C bafra balkaymak harbiye ptt yanı dikmen/ANKARA MERKEZ BAFRA /SAMSUM

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here