Sıcak havalarda dışarıda vakit geçirmek için güneşin batışını beklemek yerine, yaz boyu gezebileceğiniz sergiler ile serinleyebilirsiniz. Segiler birbirine çok uzak değil, bir günde birkaçını gezerek kendi “art walk” etkinliğinizi yaratabilirsiniz! Şimdi kalkıp gidebileceğiniz açık sergiler:

1-KAV 4. Yaz Karma Sergileri / 08 Haziran – 08 Eylül

sergiler lavarla

Ankara son senelerde sergi konusunda altın çağını yaşarken, sanatseverleri doyuracak şekilde bu yazı da en çok sergi etkinlikleri dolduruyor. KAV 2011 yılından beri gerek sanat gerekse eğitime bulunduğu katkılarla şehre ve sanata değer katmaya devam ediyor. Bu sene Karma Sergiler’in dördüncüsünü düzenleyen Vakıfta, 200’ü aşkın tuval üzerine yağlıboya, akrilik, gravür, heykel, seramik ve serigrafiden oluşan eserler 08 Eylül 2016 tarihine kadar Pazar hariç her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında KAV Sanat Galerisi ve KAV Genç Sanat’ta ziyaret edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.kavakfi.org.tr

 

 

2-Değişmeyecek Değerler / 18 Mayıs – 01 Eylül

sergiler lavarla 3

2014 yılında açılan Kent Sanat Galerisi etkinliklerine ara vermeden devam ediyor. Galeri’nin sezon sonu karma sergisi Değişmeyecek Değerler 18 Mayıs’tan beri ziyaretçilerini ağırlıyor ve 1 Eylül’e kadar ağırlamaya devam edecek. Uğramanızı tavsiye ederiz!

Yer: Kent Sanat Galerisi

Ayrıntılı bilgi için: www.kentsanatgaleri.com

 

 

3-Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu: Başyapıtlar / 06 Mayıs-31 Temmuz

sergiler lavarla 4

“Sanat eseri koleksiyonu yapmak, insanı tanımak, yaşamın gizini çözebilmektir. Çünkü sanat, insanın varlığının anlamını kavramak, var olmanın erdemini belirleyerek vurgulamak, yaşanan dönemler ve geçmiş ile gelecek üzerinde analitik bir çözümleme yapabilmektir.” Merkez Bankası Türkiye’nin ilerleme yolunda attığı adımların ayak izlerini sergiliyor. Merkez Bankası’nın sanat koleksiyonu Abidin Dino’dan Bedri Baykam’a, Hikmet Onat’tan Nuri İyem’e Türkiye’nin en önemli sanatçılarının başyapıtlarından oluşuyor. Mayıs ayında başlayan sergi 31 Temmuz tarihine kadar devam edecek, bu ay ziyaret etmek için son şansınız, hatırlatmak istedik.

Yer: Cermodern

Ayrıntılı bilgi için: cermodern.org

 

 

4-Paranın Gözü Kör Olsun / 20-30 Haziran

sergiler lavarla 5

Bu sergi, geçtiğimiz 4 sene boyunca Ankara’da sanat üretimi ve paylaşımında genç ve dinamik bir enerji yaratmış bağımsız sanat alanı Torun’a destek olmayı amaçlıyor. Devamlılığı gönüllülerin kendi kaynakları sayesinde sağlanmış, herhangi bir ticari faaliyette bulunmaksızın yalnızca sanatın üretim ve paylaşımına odaklanmış bir mekân olarak Torun’un varlığının devam etmesinin önemine ve bunun için gerekli kaynağın bizim gibi kurumlar ve sizler gibi sanat severlerin bir araya gelmesiyle de yaratılabileceğine inanarak bu sergiyi organize ediyoruz. Sanatçıların aynı amaçla bağışladıkları çalışmalardan meydana gelecek bu serginin tüm geliri Torun mekânının sürdürülebilirliği için bir kaynağa dönüşüyor.

Yer: Galeri Siyah Beyaz

Ayrıntılı bilgi için: https://www.facebook.com/events/1635119476808176/

 

 

5-Ahmet Özcan: Antropomorf / 24-30 Haziran

sergiler lavarla 6

 

“Merak duygusunu kaybetmeden, insan doğasında var olan korkuların temellerine dair çözümlemeleri, çizgi ve boyanın sonsuz olasılığı sayesinde tanımlamaya çalışıyorum. Ortaya çıkan ‘varlıklar’ın her biri yeni tanımsız durumlar yaratıyor. Bir kırılma noktası arayışımın bu mekandaki sürecinde, korkuyu kendi bileşenlerine (tekinsiz, karanlık, eğlenceli, apansız…) ayırıp, elde ettiklerimi insan bedenine yansıtarak, grotesk bir sahne yaratmayı deniyorum.”

Yer: Tilki / John F. Kennedy Caddesi 31B

 

 

6-Peru’nun Belleği / 15 Haziran-12 Temmuz

sergiler lavarla 7

“Sergi, Ankara’daki Peru Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilecektir.

Peru’da fotoğrafçılığın 60 yıllık tarihinde bir yolculuğa çıkaran bu sergi seçilen 80 tane fotoğraftan oluşmaktadır.

Carlo Trivelli’ye göre, bu sergiyi oluşturan fotoğrafların da gösterdiği üzere, Peru’daki fotoğrafçılık geleneği, ülkeyi yorumlamak, tanımak ve anlamak için fotoğraf makinelerini bir araç olarak kullanan seçkin görsel sanatçıların yadsınamaz yeteneklerini barındırmaktadır. 19. yüzyılın sonunda coğrafi ve kültürel olarak parçalanmış bir Peru toplumu için fotoğraf, ulus bilincinin yeniden inşasında önemli bir araç olmuştur.

Bu fotoğraflar -ve diğer birçokları- sayesinde, tasvir edilebilir bir gerçekliğin kendiliğinden ortaya çıkmasıyla günümüzde tanıdığımız Peru şekillenmeye başlamıştır. Sahip olduğu doğal güzellikler, Kolomb öncesi yapılan devasa anıtlar ve atalarının gelenek ve görenekleri; toplumdaki sosyal çatışmalar, ekonomik büyüme ve modernleşme arzusuyla harmanlanmıştır.”

Yer: Cermodern

 

1 Yorum

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here