Photography Annual Antalojisi tarafından 1953 yılında dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri seçildi Ara Güler. Dünyanın birçok yerine gitti, dünyaca tanınır birçok kişinin fotoğrafını çekti. Capcanlı gördüğü, fotoğrafını çektiği kişiler arasında Yaşar Kemal, Orhan Veli, Orhan Kemal, Nazım Hikmet, Marlon Brando, Winston Churchill, Sophia Loren, Salvador Dali, Picasso, Louis Aragon ve nice isimler vardı.

1962 yılında “Master of Leica” unvanını kazandı. Bu unvan çok az kişiye veriliyordu. Hatta 2016 yılında Leica markası Leica M-P 240 fotoğraf makinesini Ara Güler’e özel olarak yeniden tasarladı. Japonya’da, Kanada’da, ABD’de, İsviçre’de, Almanya’da ve daha birçok başka ülkede fotoğrafları basıldı, birçok ülkede sergisi düzenlendi. Dünyayı gezdi, foto-röportajlar yaptı. İstanbul’u en güzel o fotoğrafladı.

Ara Güler Anadolu’yu da gezdi, gezmekle kalmadı Anadolu’da birçok şeyi fotoğraflarıyla yeniden keşfetti. Görsel tarihimize unutulmayacak imajlar kazandırdı. Her şeyin kolaylıkla fotoğraflandığı ve özensizlikle saklandığı çağımızda, fotoğraflarına bakarak “gerçek fotoğrafçılık bu” diyebildik, “saniyede milyonlarca fotoğraf çekilse bile, aslolan bu”. Hakkında yazılan 9 doktora tezi, aldığı onca ödül, uluslararası sergileri bir yana, Ara Güler bunların kıstas olmadığı bir dünyada bile kıymeti anlaşılacak ve takdir görecek bir fotoğrafçı oldu.

Kendisinin bir İstanbul fotoğrafçısı olduğunu kabul ettik ama keşke Ankara’yı daha çok fotoğraflasaydı da dedik. Belki Ankara’yı da çekmişti ama sınırsız internet dünyası bize sadece birkaç fotoğraf verebildi. İşte Ara Güler’in gözünden Ankara:

Kaleiçi

Kaleiçi’nde Çocuklar

Samanpazarı

Anıtkabir


Kolaj fotoğraflar Ara Güler resmi internet sitesinden alınmıştır. Ankara fotoğrafları internet taraması aracılığıyla elde edilmiştir, tersten arama yapılarak doğrulanmıştır. Ancak kapak fotoğrafının kendisine ait olup olmadığı kesin biçimde doğrulanamamıştır. Kapak fotoğrafı ile alakalı bilgisi olanlar ve Ara Güler tarafından çekilmiş başka Ankara fotoğraflarının yazıya eklenmesini isteyenler info@lavarla.com adresine mail atabilirler.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here