Ankara, hepimiz biliyoruz ki Türkiye’ nin en büyük ve en hareketli birkaç şehrinden biri. Başkent olması ve siyasi öneme sahip olmasıyla birlikte milyonlarca insanı ve bu kadar önemli özelliği bünyesinde barındırmasına rağmen maalesef internet üzerinde yeterli ve güncel veriye sahip değil. Dijital dünyada, hatırı sayılır aktif bir çoğunluğu barındırıyor olmasına rağmen Ankara kent bilgisi sınırların ötesine geçemiyor.

Bu durum böyle geldi ama neyse ki böyle gitmiyor. Nüfusa oranla, genç beyinlerin de bir hayli aktif olduğu bu şehirde bu yönde girişimlerin sayısı gittikçe artıyor. Ama sosyalliğe daha fazla değinmeyi, daha çok insanla diyalogda olmayı ve deneyimlerden faydalanmayı daha çok seven bir yeni nesle işleri kolaylaştıracak bir araç da gerekiyor.

İşte Gazi Sözlük tam da bu noktada kuruluyor!

gazi_sozluk

Temel amaçları Ankara’daki güncel veri ihtiyacına çözüm üretmek olan bu platform Gazi Üniversiteli genç girişimciler tarafından hazılanıyor. Birçoğumuzun duyduğu ihtiyacı onlar da damarlarına kadar hissetmiş olacak ki sözlük için epey çaba sarf ediyorlar.

gazisozluk_lavarla1
Ankara ayazından korunma yolları

“Online ve kaliteli veri maalesef çok kısıtlı. Bizler Amerika ‘yı keşfeder gibi Ankara’yı yeniden keşfetmek zorunda kalıyoruz. Bilgi kirliliğinin de çok fazla olduğu internet dünyasında yalın ve kaliteli bilgi şu zamana kadar Ankara için çok zordu; hatta yok denebilecek kadar azdı.”

gazisozluk_lavarla2
Ankara’da En Sevdiğiniz Şey

5 haziran 2015 yılında Gazi Sözlük ismiyle bu probleme çözüm üretmek amacıyla yola çıkan genç girişimciler, başlarda biraz problem yaşasalar da Gazi Üniversitesi öğrencilerinin de desteğini alarak bu platforma bir ivme kazandırdılar. Kısa zamanda 10.000 başlık ve 70.000 entry sayısına ulaşmış olmaları, toplamda ise 3 milyon kadar gösterim yapmaları kendileri için ümit vadeden bir durum. Yazılımsal sıkıntılarla geçmiş bir yılın ardından bu sayıya ulaşmaları ve işin içinde Ankara’nın kolektif yapısına destek vermek isteyen ve duyarlı genç kafalar da olunca, sözlüğün adım adım doğru ilerlediğini görüyoruz.

gazisozluk_4
Ankara’da Kar Yağarken Dinlenecek Şarkılar

Birkaç ay öncesinde yazılımı tamamen yenilenen ve çok daha güçlü bir alt yapı ile dijital dünyanın Ankara Sözlüğü olarak şehrimizin bu açığını kapatmak için var gücüyle çalışıyorlar.

gazisozluk_6
Ankaray Kapı Önlerinde Ok Bulunmaması Sorunsalı

“Bu noktada salt Gazi Üniversitesi öğrencisi arkadaşlarımız değil, farklı üniversitelerden öğrencileri de hatta bunun da ötesinde tüm Ankaralı internet kullanıcılarını bizimle bu yolda olmaları için Gazi Sözlük portalına bekliyoruz. Ankara hepimizin!” çağrısı da ayrıca çok samimi…

gazisozluk_2
Ankara’da Yenebilecek En Muhteşem Yemek Kombinasyonu

Ankara’nın ihtiyaçlarına kendi dillerinde cevap veren bu e-sözlüğün %95 oranında kullanıcısı da Ankara’dan olunca şehir ile alakalı oldukça keyifli başlıklar ortaya çıkmış. Hem yaşantısal döngünün içinde yalnız olmadığınızı anlıyorsunuz hem de fikrine önem verdiğiniz ve sonrasında da merak ettiğiniz bir insanın düşüncelerine şahit olma fırsatınız oluyor.

gazisozluk_3
Ankara Denince Akla İlk Gelenler

Ankara’nın çiçeği burnunda sözlüğü olan Gazi Sözlük uygulamasının beta olarak kullanıma hazır mobil uygulaması da mevcut.

gazisozluk_5
Ankara’da Sabah Ayazı

 

Genç arkadaşlarımıza bu yolda kendilerine başarılar diliyor ve Ankara için yapılacak her güzel şeye Ankaralının katkısı olacağına inanıyoruz. 

 

 

<Bu içerik lavarla.com için hazırlanmıştır. Reklam değildir. Tüm hakları lavarla.com’a aittir.>

2 Yorumlar

  1. 5 para etmeyen sözlük için bu kadar yazı fazla bence. Biraz takılınca ne olduğunu anlıyorsunuz.
    Üstelik 2015 senesinde değil, 2007 senesinde kurulmasına rağmen kapanıp kapanıp açılmıştır. Genç girişimciler dediğiniz insanda bu furyaya kapılmış ve kapanacağı baştan belli olan bu sözlüğü TEKRAR açmıştır.
    Geçtiğimiz yaz sözlükte yazan kalmadığından dolayı kapanmış yazılım yenilenip tekrar açılmıştır. Bu gidişle yine aynı sonla karşılaşacaktır.
    Kendisini yazar olarak nitelendiren insanlarla doludur.

    Uzak durun bence..

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here