Seramik dendiğinde sizin de aklınıza öyle keskin hatlar ve acayip görsel efektlerle süslenmiş, sanki her şey mükemmel olmak zorundaymış gibi hep aynı tornadan çıkmış cisimler geliyorsa doğru yazıyı okuyorsunuz demektir. Çünkü zihninize bir format çekmenin, ruhunuzu yontmanın zamanı gelmiştir.

duygu-seramik-1

Her ne kadar doğallığı savunsak da, dışarıdaki dünyada bizi mecbur bırakan bir algı var. Binaların düzgün, yapı kıvrımlarının keskin, insanların da birbirine benzemiş olmasına alıştık. Öyle alıştık ki bu ruhumuza bile işledi. Herkesi aynı ölçülere sıkıştırıp bizden olmayanları kabullenemiyoruz. Hazır bu kadar algıya maruz kalmışken, biz de duygularımızı yeniden şekillendirmeye ve elimizin çamuruyla, ruhumuza yeniden biçim vermeye karar verdik ve bir Tasarım Kafası Ankara üyesi olan Duygu Seramik’i ziyaret ettik.

Yaşadığımız devrin, bize zorunlu kıldığı bakış açısından ve zincirlerinden sıyrılmaya çalışan bir alaylının seramik yolculuğuna, çamura şekil vermeye çalışırken şahit olduk.

duygu_seramik8

Aslında biyoloji mezunuymuş Duygu. Doktorasını yaparken, hayatın stresinden kaçmak için, Atatürk Kültür Merkezi’nde seramik kursuna başlamış.

Bu günlere gelmesine çok katkıda bulunan Hatice Yazıcıoğlu Gürler ile burada tanışmış. Kendisini, hayatını seramik ile şekillendireceği bir yolda bulduğunu ve bu yolda rehber olan kişinin çok önemli olduğunu söylerken, sanki o günleri yeniden yaşamış gibi oluyor. Gözlerinin ışıltısı da yaptığı işe kesinlikle değer katıyor.

duygu_seramik_8

O dönem okul ve seramik kursunu bir süre birlikte yürütürken bir yandan da doktora yeterlilik sınavını vermiş. Akademik kariyerine odaklanan her genç gibi sınavdan sonra planında tezine yoğunlaşmak varmış ama evdeki hesap akademik kariyerine uymamış.

Çok yoğun geçen ve okuldaki uygulamaların mantıksız geldiği bir dönemi kimler yaşamadı ki?

Bölüm hocası ile anlaşmazlık yaşadığı bir gün bölümde kalırsa gelecekte nasıl birine dönüşeceğinin gözünün önünden film şeridi gibi geçtiğini anlatıyor. Zaman içinde zaten bilime inancını yitirmiş. Kişilerin, yazılan makalelerde aslında bulunmadığı halde varmış gibi görünmesi, sırf araştırma dünyasındaki kazanımlar için canlılara zarar verilmesi katlanamadığı şeylerden bazıları olmuş. Dar kalıplara, eski ritüellerin tekrar etmesine, yeniliğe giden yolun her zaman kapalı olmasına tahammülü kalmadığını anlamış. Hiç zorlanmadan kararını verip okulu terk etmiş.

lavarla_duyguseramik

Hocası Hatice Yazıcıoğlu Gürler’in yönlendirmesiyle, Mayco seramik sırlarının Türkiye distribütörlüğü için girişimde bulunmuş. Bir tır dolusu ürün ile küçüklüğünden beri aşık olduğu Ertuğ Pasajında, şu anki atölyesinin olduğu dükkanı bulmuş ve hiç düşünmeden taşınmış. Hala Mayco ürünlerinin Türkiye’deki tek satış noktası.

duygu_seramik_4

lavarla_seramik7

Tunalı Ertuğ pasajındaki günübirlik workshoplar yapılan Duygu Seramik Atölyesi’nde, kendi seramiklerimizi şekillendirirken bu yolculuğa da ortak olduk.

Okuldaki zamanlarında araştırma yapmak üzere doğada çok vakit geçirdiği için kazanımlarından birinin de doğal olanı seçme özgürlüğü ve kalıpları reddetme dürtüsü olduğunu vurguluyor Duygu. Tornayı bir makina gibi gördüğünden kullanmayı reddediyor. Tornanın sadece belli formlara izin vermesi, kendisine göre ruhların da formlara sokulması demek!

lavarla_duygu_seramik2

Kullandığımız kap-kaçaklar her zaman bir yerden alınmış gibi dümdüz olmak zorunda değil” diyor. Dümdüz olan eşyaları samimiyetsiz buluyor. Bu yüzden workshop’larında yaptırdığı kap-kaçakların her zaman kullanılmasını istiyor. Mayco markasının bu konuda özel bir ürün olması ve gıda ile kullanımına uygun olması da Duygu’nun amacını destekliyor.

lavarla_duygu_seramik3

İnsanların kendilerinden değer kattıkları, biçimlendirip renklendirdikleri, mükemmel olmayan bu ürünleri kullanmaya alıştıkça kendileri gibi olmayan insanlara ön yargı ile değil hoşgörü ile yaklaşacaklarına inanıyor. Bugünkü insan ilişkilerimizin kötü olmasının da farklı olana alışkın olmadığımızdan kaynaklandığını savunuyor.

duygu_seramik_lavarla

Seramiğe farklı bakış açısı getiren Duygu Seramik’e Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde, Cermodern’de, Kakule Kahve’de, Mahall Dükkan’da ve  Kaşigar’da farklı ürünleri ile denk gelmeniz mümkün.

duygu_seramik_logo

Adres: Tunalı Hilmi Cad. Ertuğ Pasajı 88/26 06680 Çankaya/Ankara

Web sitesi / facebook / instagram


<Bu içerik lavarla.com için özgün biçimde hazırlanmıştır ve tüm hakları lavarla.com’a aittir. Hiçbir ticari kaygı gütmemekle beraber sanata ve sanatçıya destek amaçlı yazılmıştır. >

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here