“Lavarla Çocuk Nisan Bülteni” başlığını atıp baharın gelmesiyle doğanın tadını çıkaracağımız harika öneriler vereceğim bir yazı yazmayı çok isterdim. Ama ülkemizde mart ayında başlayan Korona günleri, nisan ayının ortalarına geldiğimiz bu günlerde de devam ediyor. Bir süre daha da devam edecek gibi görünüyor.

Hepimiz için farklı açılardan zor bir süreç. Özellikle evde çocuklarıyla olan anne-babaların, kaygılarına rağmen umutla geleceğe bakma ve çocuklarına destek olma noktasında anlamlı bir çaba gösterdiklerine eminim.

Evlerinde çocukları olanlara sesleneceğim, mevcut yeni düzende çocuklarımız için moralimizin nasıl olduğu önemli. Ama bu hafta daha da önemli çünkü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılını kutlayacağız. Evlerimizde de olsak kutlanmaya değer bu anlamlı gün için neler yapabiliriz biraz araştırdım. Çocuklarla evde 23 Nisan önerilerimi sizler için toparladım. Umarım mümkün olan şartlar altında elimizden gelenin en iyisini ortaya koyup çocuklarımız için umut, sevinç, neşe dolu bir kutlama yapabiliriz.

Evde Biz Neler Yapabiliriz?

  • Çocuklu her evde bayrak, renkli kağıtlar, boyalar vardır. Tüm malzemelerimizi toparlayıp çocuğumuzla birlikte evde belirlediğimiz bir yere “23 Nisan Köşesi” hazırlayabiliriz.
  • İnternetten ya da evdeki kaynaklarımızdan araştırdığımız 23 Nisan temalı şiir, hikaye, şarkı örneklerini dilediğimiz gibi paylaşarak, gönlümüzce bir 23 Nisan program hazırlığı yapabiliriz. Şiir okumak isteyen okur, hikaye anlatmak isteyen anlatır. Belki de hep birlikte 23 Nisan şarkısı söylemeye karar verirsiniz. Neden olmasın?
  • Programınıza çocuğunuz için sürpriz bir video hazırlayıp ekleyebilirsiniz. Onunla daha önce katıldığınız 23 Nisan kutlamalarında çekilmiş fotoğraflardan hazırlayabilir ya da diğer bayramlarda çekmiş olduğunuz, çocuğunuzu mutlu edecek olan fotoğrafları değerlendirebilirsiniz.
  • O gün sanki dışarıda bir törene gidecek gibi hazırlanabilirsiniz. Bu nedenle de ne giyeceğinize en az bir gün önceden karar veriniz. Dolaplarınızı açıp hem size hem de çocuğunuza günün anlam ve önemine uygun kıyafet seçiniz. Çocuğunuzla yapmanız, onun fikrini almanız çok önemli.
  • 23 Nisan Köşeniz, o köşede yapacağınız -belki de en fazla yarım saatlik- kutlama programınız tamam. O gün hepinizin giyeceği kıyafete karar verdiniz. Heyecanla beklemeye hazırsınız. Bu yıl siz anne babalar da birer bayram çocuğu olacaksınız.

Ne izleyelim?

Film: Dersimiz Atatürk

dersimiz atatürk filmi, atatürk

O gün Atatürk konulu bir film izlemek güzel olacaktır. İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğa, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için verilen bir ödev onları öğretici bir yolculuğa çıkarır. Bu yolculukta onlara önderlik edecek olan, çocuklardan birinin ödüllü tarihçi dedesidir. O, tarihi sıkıcı bir geçmiş olarak anlatmaktan çok uzak, fantastik bir dünyanın tarihçisi gibidir. Çocuklara Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini mümkün olduğunca gerçekçi aktarmaya kendini vakfetmiş biridir. Çocukları Kurtuluş Savaşı’nın en önemli cephelerine götürür, dünyada eşi görülmemiş bir direniş gösteren Türk halkının eşsiz kahramanlarıyla tanıştırır. Cumhuriyetin kuruluşuyla yoktan var edilen ülkenin emeklerini ve Ata’nın hayran olunası insani özelliklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir. Dersimiz Atatürk, farklı bir Atatürk filmi olarak benzerlerinden ayrılıyor. Çocuklarla bu özel günde izlemek için iyi bir seçenek.

Tiyatrotiyatro festivali, küçük hanımlar küçük beyler

Devlet Tiyatroları’nın her yıl nisan ayında düzenlediği, Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ne katılamayacağız belki ama evde de festival havasında günler planlamak elimizde. Youtube’da “T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı” hesabında 16 tane devlet tiyatrosu çocuk oyunu bizleri bekliyor. Normal şartlar altında 6 gün süren festivali dilerseniz 6 gün, dilerseniz 16 gün şeklinde düzenleyerek evde tiyatro izleme günleri yapabilirsiniz. Unutmayın festival adını ve içeriğini büyük önder Atatürk’ün, çocuklara yönelik şu cümlelerinden almıştır; “Küçük Hanımlar Küçük Beyler, sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz!” Evde de olsa Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ni anlamlandırmak elimizde. Biletler hazırlayın, programınızı yapın ve online oyunları ailecek izleyin.

Yarışma Sevenlere Öneriler

Online da olsa yeteneğini bir yarışmada göstermek isteyen çocuklara evde 23 Nisan kapsamında birkaç önerim olacak.

23 nisan, yarışma, chp

CHP’nin, “Milli Egemenliğin 100. Yılı Resim, Şiir, Beste Yarışması” korona öncesinde başlamış olan bir yarışma. Evde olmamız sebebiyle son başvuru tarihi süresiz uzatılmışken değerlendirmek isterseniz linki bırakıyorum.

ibb, 23 nisan yarışması

İBB, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocukların evde de coşkuyla kutlayabilmesi için etkinlikleri dijital platformlarda gerçekleştireceğini duyurdu. Şarkı ve fotoğraf yarışmaları, film gösterimleri, söyleşiler, konserler ve birçok etkinlik evlerinde online eğitimlerini sürdüren çocuklar için yapılacak. Online kanallar üzerinden opera, tiyatro, film gösterimi, konser ve söyleşiler gerçekleştirecek. Etkinlikler İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın sosyal medya hesaplarından izlenebilecek. İBB Kültür Daire Başkanlığı’na bağlı Orkestralar Müdürlüğü, 23 Nisan’a özel bir şarkıyı, çocuklar için yorumlayacak. Şarkı, 23 Nisan haftası boyunca iletişim kanalları aracılığıyla İstanbullularla paylaşılacak.

Bu etkinliklere ek olarak 23 Nisan konulu resim yarışması düzenlenecek. #engüzel23Nisanım temasıyla yapılan resmin fotoğrafı paylaşılacak ve hazırlanmakta olan platform üzerinden halk oylamasına sunulacak. En çok beğeni alan fotoğrafların sahiplerine ödül verilecek. Satranç Federasyonu iş birliği ile 23 Nisan haftasında online satranç turnuvası yapılacak. Turnuvada hafta başı gruplar kendi içlerinde yarışacak. 23 Nisan günü de finale kalan katılımcılar belirlenecek.

ankara büyükşehir belediyesi, resim yarışması

Bir çağrı da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. “Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 100. Yılı temalı resim yarışmasına katılmaya davet ediyoruz.”  diyerek resimlerinizi kulturetkinlikleri@ankara.bel.tr mail adresine gönderebilirsiniz, çağrısında bulundular.

yelkenler fora, stm, 23 nisan yarışma

“İşimiz yarınlar, ilhamımız çocuklar” sloganıyla STM de bir yarışma başlatıyor. 23 Nisan için Yelkenler Fora! Çocuklarınızla, evinizdeki imkanlarla hazırlayacağınız Gemi veya Denizaltı çizimlerinizi/tasarımlarınızı #ilhamımızçocuklar etiketi ile paylaşın, MiLGEM ve Denizaltı maket hediyeleri kazanma şansı yakalayın. 

uçak yarışması, 23 nisan

Sivrihisar Havacılık Merkezi eğlence amaçlı bir uçak yarışması başlattı. Bu yarışma 2 kategoriden oluşmaktadır. İki kategoride de uçakların uçma zorunluluğu yoktur. En iyi tasarım hava aracı kategorisi: Yarışmacılar her türlü hava aracını tasarlamakta serbesttirler. En güzel boyanmış hava aracı kategorisi: Yarışmacılar yaptıkları hava aracını istedikleri şekilde boyayarak süsleyebilirler. Yarışmaya 5-15 yaş arası tüm çocuklar katılabilecektir. Çocukların ailelerinden yardım almaları serbesttir.

Bazı Projelere Örnekler

trt, 23 nisan

23 Nisan Çocuk Bayramı’nda akla gelen ilk şeylerden biri de TRT ekranlarında tüm dünya çocuklarının katılımıyla gerçekleşen şenliklerdi. Bu yıl dünya çocuklarını misafir edip birlikte kol kola eğlenemiyoruz ama TRT “23 Nisan Çocuk Şenliği’nde seni tüm Türkiye izlesin!” çağrısında bulunarak yepyeni bir proje başlattı. 21 Nisan tarihine kadar proje için video gönderebilir ya da 23 Nisan günü gönderenleri keyifle izleyebilirsiniz.

türkiye satranç federasyonu, 23 nisan projesi

Türkiye Satranç Federasyonu da tüm dünyaya kardeşlik, dostluk mesajlarının da verileceği bu ayda “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlama programıyla birlikte olma çağrısında bulundu. Dijital dünyada yüreklerimizi birleştirelim diyerek “Türkiye İçin Satranç!” kampanyasını duyurdular. 1-2 dakikalık videolarınızda Türkiye ve 23 Nisan ile ilgili duygularınızı paylaşın. Nasıl dilerseniz, yüreğinizden nasıl geçerse öyle çekin videolarınızı. Sonra paylaşarak büyütün bu mesajlarınızı. “Türkiye için varız” diyerek herkese gönderin! Kampanyada olmasını istediğiniz tüm değerlilerinizi etiketleyerek onların da bu yolculuğa katılmasını sağlayın.

Bunları da Unutmayın!

Anıtkabir, Atatürk

İlk kez bir özel günde bu kadar boş kalacak olan Anıtkabir’i sanal da olsa ziyaret etmeyi unutmayın.

eski meclisler

“Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” sözünün hayata geçirildiği, meclisin kurulduğu bu özel günde eski meclis yazılarımızı okuyup fotoğraflarla da olsa gezmeyi unutmayın.

dergilik, 23 nisan sayısı

Dergilik özel sayısına çocuklarınızın yaptığı eserleri göndermeyi kaçırmış olabilirsiniz. Yine de 23 Nisan temalı özel sayısını indirip minik sanatçıların eserlerini çocuklarınızla incelemeyi unutmayın.

Evde 23 Nisan kutlamaları önerilerimize uzatmamak adına ekleyemediğimiz başka etkinlikler için kısa bir online araştırma da yapabilirsiniz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Hayat normale döndüğünde 100. yılını coşkuyla kutlayacağız.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here