28.5 C
Ankara, Tr
21 Temmuz 2019 Pazar

Mart, 2019

23mar(mar 23)10:0028apr(apr 28)20:00Arzum Onan | Kadın / WomanCerModern(Mart 23) 10:00 - (Nisan 28) 20:00 CerModern, Altınsoy Caddesi No:3 Sıhhıye / AnkaraEtkinlik Tipi:Sergi

more

Etkinlik Detayları

Arzum Onan’ın ‘Kadın’ adlı ikinci kişisel sergisi 23 Mart – 28 Nisan tarihleri arasında CerModern’de sanatseverlerle buluşacak.

1973 Ankara doğumlu olan Arzum Onan, Yapı Ressamlığı eğitiminin ardından bir süre manken ve fotomodel olarak çalıştı. 1993 yılında “Türkiye ve Avrupa” güzeli seçildi. Aralarında Sıcak Saatler, Merdoğlu, Sahra, Sessiz Fırtına’nın da bulunduğu TV yapımlarında ve “Aşkın İkinci Yarısı” adlı sinema filminde oynadı. 2004’de İrfan Korkmazlar’la başladığı eğitime, 2006 yılından beridir Yunus Tonkuş atölyesinde devam etmekte; çalışmalarını aynı zamanda kendi atölyesinde de sürdürmektedir.

Aslında başından beri hissettiğim; ama zamanla kelimelere de yansıtabildiğim duyguların, benden bağımsızlaşarak görücüyle buluşması ve yerel/evrensel akrabalığın içinde yer alması en temel amacım elbette. “Dokuz” adlı sergiden sonra ikinci kişisel buluşmamız olan “Kadın”’da da, duygularımın bir kısmını yine figuratif ifade ederken, bazılarını da soyutlaştırarak izleyiciyle buluşturmayı, karşılıklı emeği önemsemeye devam ediyorum.

Başlangıçta, spesifik bir amaçla; daha sert koşullar, feodal baskılar altında hayatını sürdürmek zorunda kalan kadınlara adamak istediğim bir sergiydi bu; ama, sergi zamanı yaklaştıkça geniş tutmaya karar verdim. Birkaç önemli nedenden biri, yaptığım çalışmaların bir kısmının başlangıç temasından özgür şekillenmesidir. Asıl gerekçe, geniş kapsamlı bir başlığı daha doğru hissetmemdir. Bütün alanlarında; yine
hayatın kendisiyle dengelenmiş bir kadın sesine, yüreğine, şefkatine ihtiyaç duyduğumuz gibi; karar, strateji mevkileri ve üretimde de duyulan ihtiyaç kaçınılmaz bir gerçektir.

Heykeltraş olmanın aslında epeyce uğraşıyı, teknik ve içerikle ilgili birçok çabayı içinde barındırdığını bana gösteren, teşekkürlerimin yetersiz kalacağı çok değerli insanlar var hayatımda. Malzemeyi seçerken, yapım sürecinde de dengeleri doğru kurmanın mühendislik bilmek gerekliliğini öğreten ve başından beri desteğini esirgemeyen hocam Yunus Tonkuş’a; heykelin düşünceyle ilişkisini kurmakta edebiyatın ve şiirin ne kadar önemli olduğunu gösterdiği ve her daim yanımda olduğu için hayat arkadaşım Mehmet’e; şekillenmeye başladığında ortaya çıkan duyguya destek olup, moral veren dostlarıma ve biricik oğluma teşekkür ederim.

Arzum Onan Aslantuğ

Ne zaman?

Mart 23 (Cumartesi) 10:00 - Nisan 28 (Pazar) 20:00

Nerede?

CerModern

Altınsoy Caddesi No:3 Sıhhıye / Ankara

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

X