28.5 C
Ankara, Tr
21 Temmuz 2019 Pazar

Mart, 2019

07mar(mar 7)19:0029(mar 29)17:00DESEN19:00 - 17:00 (29) İklim Sanat Projesi, Güvenevler Mahallesi, Mesnevi Sokağı 24/3, 06690 Çankaya/AnkaraEtkinlik Tipi:Sergi

more

Etkinlik Detayları

Akın Güreş – Büşra Balamber – Elif Yıldız – Emre Çalış – Şahin Çetin – Uzay Çöpü

Açılış kokteyli: 7 Mart Perşembe, saat: 19.00-21.00

Sergi Ziyaret Saatleri: Salıdan Cumaya 11.30-19, Cumartesi 14-19)

Akın Güreş çalışmalarında, insanın kendi tarihini en iyi hissettiği; yaşanılmış, terk edilmiş, boşaltılmış alanların, yapıların duygusunu yakalama fikrine yönelir. Sanatçı, restorasyona ve yok oluşa uğramış harabe ve terkedilmiş yapılar içerisinden, anıları, olayları ve geriye kalanları takip eder ve bellekte yankılanan anları yakalama çabasına girişir. Bu keşif anında yeni nesneler, unutulmuş hatıralar gün yüzüne çıkar.

Büşra Balamber,resimlerinin ana konseptini oluşturan düşünce; evrenin bir parçası olan insanın, tüm evrende eşsiz olduğunu düşündüğü ve bundan övünç duyduğu zekâsı ve düşünme kabiliyetiyle, esasında kendi varoluş mekaniklerini nasıl unuttuğu ve sonradan kendi üretimi olan hiyerarşi, güç istenci, hükmetme arzusu ile hem kendi ırkı hem de bir parçası olduğu evren için nasıl bir yıkım mekanizmasına dönüştüğüdür.

Elif Yıldız çalışmalarında desen, illüstrayon ve resmin ifade biçimlerine odaklanır. Yeraltı kültürü, dark art, agit prop (sovyet propaganda afişleri), post anarşizm, politik karikatür, deneysel ve avangard müzik gibi ana akımın dışında kalan oluşumlar çalışmalarının merkezinde yer alır.

Şahin Çetin‘in pratiğinin odak noktasını, tanıklık ettiği toplumsal-politik bellek, identite-kent- aidiyet gibi olguların biriktirdiği görsel dağarcık oluşturur.  Yaşadığı coğrafyanın dönüşüm içinde olması, sosyo-politik aidiyetlerin ve tabiiyetlerinin sorgulanması, sanatçıyı karşı mücadele biçimlerine itmiştir. Çetin, yeniden tanımlanan bu ‘coğrafya’ sorgusunu, video, fotoğraf, desen, tuval resmi ve heykel gibi çok yönlü bir sanat pratiği beraberinde kurgular ve serileri politik göndermeler içerir.

Ne zaman?

7 (Perşembe) 19:00 - 29 (Cuma) 17:00

Nerede?

İklim Sanat Projesi

Güvenevler Mahallesi, Mesnevi Sokağı 24/3, 06690 Çankaya/Ankara

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

X