Kışın Ankara’da ayazdan nasıl korunuruz onu öğrendik ama buz gibi havalarda bu şehirde neler yapılır pek konuşmadık. Kabul edelim ki kışlarımız sinema-tiyatro-alışveriş üçgeninde geçiyor çoğunlukla. Bir de arkadaşlarla buluşmak için sığındığımız sıcak kafelerde. Oysa bir açıdan bakıldığında, kışlarımız iki haneli sayılarla sınırlı ömrümüzde, o yüzden her mevsim gibi onun da tadını doya doya çıkarmak önemli değil mi? Bu sebeple günlük hayattan yola çıkarak kışınızı güzelleştirecek küçük ama mutluluk verici tüyolar bulduk.

Seğmenler Parkı’nda kartopu savaşı

Her sene kar yağdığında Seğmenler Parkı kıyasıya bir kartopu savaşına sahne olur. Kartopu savaşı için Facebook’ta etkinlik oluşturulup, Aralık ayında karın yağmasının umulduğu bir tarih verilir. Ama aslında yazılı olmayan, herkesin bildiği, sözsüz bir anlaşmadır kartopu savaşı. İlk karda ekibi toplayıp kendini Seğmenler’e atmak adetten olmuştur. Zorlu ve ıslak bir mücadeleden sonra Tunus Caddesi’ndeki Zeynel’de hep beraber sıcacık sahlepler ya da yorulup acıkanlar için mis gibi tavuk suyuna bir çorba içilir.

Ankara’da buz pateni yapabileceğiniz yerler

Buz pateni ata sporumuz değil, ama hepimiz de yağlı güreş yapmıyoruz her gün. Buzun üstünde ilk kez kayma fikri belki biraz ürkütücü, ama sanıldığından daha kolay ve zevkli. İlk başta belki adımlar ürkek ama bir süre sonra gelen “uçuyormuş gibi” hissi o ilk korkuya değer. Piste giderken kalın giyinmek önemli, patenleri oradan ödünç alıyorsunuz.

Belpa: Akdeniz Cad. No: 57 Bahçelievler / Çankaya- Ankara / 0312 223 35 13
Lozanpark Buz Pisti: Birlik Mah. Kahire Cad. No:3/A Lozanpark Çankaya / 0549 440 8181
Atatürk Buz Pateni Spor Tesisleri: Kurtuluş Parkı, Çankaya

İç ısıtan yöntemler #1: Sıcak Şarap

Sıcak şarap içip, loş ortamda sohbet etmek, dışarının ayazını unutturacak iç ısıtan bir kış etkinliği. Bunun için gidebileceğiniz Sardunya, Botanica, Don Kişot, Ekşi Maya, Aylak Madam ve Cafe des Cafe gibi güzel mekanlar var. Sıcak şarap aslında evde de yapımı oldukça kolay bir tarife sahip. Dışarı çıkmak yerine dostları evde toplayıp beraber sıcak şarap yaparken güzel vakit geçirebilir, güzel bir film veya iyi bir playlist eşliğinde şarabınızı içebilirsiniz. Editörümüz Eliçe‘nin tarifini aşağıya ekliyoruz.

Bilgisini göstermeyi seven bir milletiz
Pazar akşamlarının vazgeçilmezi haline gelen quiz geceleri hırslı kültür mantarlarının en sevdiği etkinlik oluverdi. Dost meclislerinde insanlar birbirlerine quiz night’ta yarışabilecek potansiyeli olup olmadığı gözüyle bakmaya başladı. Ekipler gitgide sağlamlaşmaya, quiz geceleri de gitgide ateşlenmeye başladı. Kış için oldukça güzel bir etkinlik, ekibinizi kurup bilgisayar tablet ne varsa toplayıp en yakın Varuna Gezgin’e gidiyorsunuz. Her şey serbest, yani sorular da zor haliyle. Ama işin güzel kısmı eğlencesinde zaten. Daha fazla ayrıntı için şu yazımıza bakabilirsiniz.

Eskiden karda en iyi çıtçıtlı poşetler kayardı

Annelerimizin bir kere eline geçirdiklerinde bir daha bırakmadıkları, içerisinde örgü ve ev gezmesi terliklerini barındırdıkları, ağızlarını iki noktadan çıt çıtladığımız plastik saplı kaliteli naylondan yapılma poşetler.. Bugün pek rastlanmıyor kendilerine ama, o poşetler yokuş aşağı karda en hızlı kayan kaliteli naylondan yapılırdı. Bugünlerin karda kayma favorisi Bim poşetleri, leğenler veya çöp torbaları gibi görünüyor ama eski naylon poşetler hala sokak arası tuhafiyelerin baş tacı. Bulursanız kış için bir tane istiflemekte fayda var. Ne seçerseniz seçin, kaymadan önce sizi durduracak bir nokta (direk, ağaç vb) seçmeyi unutmayın.

Şehrin en güzel hali akşam ışıklarındaki karlı halidir
Kar yeni yağdıysa şehre tepeden bakmak insanı Ankara’ya biraz daha bağlar. Akşam ışıkları altında, hava da ayazı unutup biraz ılır bu zamanlar. 50’nci Yıl Parkı’ndan, Ayrancı’da bir yokuş başından, Yenimahalle’deki Teleferikten elinizde bir termos çay veya kahve ile şehri seyredebilirsiniz.

İç ısıtan yöntemler #2: Soba başı bir şeyler

Ihlamur en güzel Gramafon Cafe’nin sobasında pişer, en güzel kış kahvelerinden birisi Kirit kafede içilir, rakı sofrasına en güzel Anason’un şöminesine karşı oturulur. Sobada kestane Nostalji Cafe’de yenir, Kale’nin soğuğundan en güzel Dantel Cafe korur. Soba ateşinde gerçekten iliklerimize kadar ısınmayalı sahi ne kadar olmuştu?

Kestane Kebap
Bu şehirde kış gelince Tunalı’dan, Bahçeli’ye Kızılay’dan Ulus’a sokakları sıcacık arabaları ile kestaneciler kaplar. Bir kese kağıdı kestanenin fiyatı genelde 5 TL’dir. Belki bu fiyat Tunalı’ya doğru biraz artabilir. Ama evde sobası olmayanların aynı lezzette kestane yeme şansı da yoktur. Üstelik elleri ısıtır kışın ayazında.

Yeni yeni adetler çıkarmayın maddesi: Balkabağı çorbası
Instagram hayatımıza girdi gireli artık sadece giyim değil, aynı zamanda yemekler, dekorasyon hatta dinlediğimiz müzikler bile modaya uygun olmalı gibi bir anlayışa sahip olduk. Kaçımız moda olduğu için evleri IKEA’dan aldığımız kaktüslerle ve minik ışıklarla süslemedik veya kaçımız moda diye evdeki kahve makinesinin yüzüne bile bakmayıp üçüncü dalga dükkanlarına gittik? Çoğumuz. Bu ara sağlıklı beslenmek moda. O yüzden badem sütü yapmak, kendi yoğurdunu mayalamak ve balkabağı çorbası da moda. Moda olduğu için değil, denemeniz için koyduk bu yazıya. Evde yapamıyorsanız Elvan Hanım sizin için en lezzetlisini yapıyor; kışın Bonapple’a uğramakta fayda var.
Not: Elvan Hanım yengeç çorbası da yapıyormuş.

Sokak hayvanlarına ilgi, alaka ve hürmet göstermek
Hayvanlardan tüyleri var diye üşümemelerini bekleyen şehirli insanoğlu şükür ki son birkaç senedir onların da üşüyebileceklerini akıllarına getirir oldu da sokaklarda küçük kedi evleri, üzeri battaniyeyle örtülmüş köpekler ve kap kap mama görür olduk. Bu herkesin yapmak istediği bir şey değil, farkındayız. Ancak en azından hayvanlara karşı korku veya antipati beslemeyen kişilerden duyarlı olmalarını bekleyebiliriz.

Fotoğraf www.ezgikonucu.com’dan alınmıştır.

Dizi dizi patikler
Ama kışın Ankara’da yapılacak en güzel şeylerden birisi evde oturmak. Kar yağarken patikleri ayağa geçirip, ocakta çayın kaynamasını bekleyerek kitap okumak veya en sevdiğiniz dizinin beş bölümünü birden art arda izlemek.


Kapak fotoğrafı Taner Ekinci’ye aittir.

<Bu içerik lavarla.com için özgün biçimde hazırlanmıştır. Reklam içermemektedir ve tüm hakları lavarla.com’a aittir.>

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here