Ankara için yaz mevsimi eylül ayının gelmesi ile bitti diyebiliriz. Yaz bittiğine göre, öebeveynler de okulların açılmasına az kaldığı için mutludur sanırım. Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek, yaz aylarında zorlaşıyor. Çünkü okulların tatil olması sebebiyle çocukların evde olduğu zaman artarken; bir yandan da tiyatro, sergi, tasarım atölyeleri gibi kültür-sanat etkinlikleri azalıyor. Bu tezatlıkları da elimizden geldiğince yönetip, yaza noktayı koyduğumuza göre artık bolca tiyatro, müze, sergi, gezi bizleri bekliyor diyebiliriz.

Bakalım eylül ayı seçeneklerimiz neler?


Sinema: İnanılmaz Aile 2

İlk filmdeki olayların ardından, halkın güvenini kaybeden süper kahramanların imajını düzeltmek için Helen yani Lastik Kız seçilmiştir. Lastik Kız, şehri kötü güçlerden korurken, Bob (Bay İnanılmaz) evdeki çocuklarla ilgilenme görevini üstlenir. Violet ve Dash’in yanında yeni doğmuş Jack-Jack’in yeni fark ettikleri ve henüz kontrol edemedikleri güçleri, işini iyice zor bir hale getirmiştir. Ancak Screenslaver adında yeni ve zorlu bir düşmanın ortaya çıkışı, Lastik Kız ile birlikte ailenin diğer üyeleri ve Frozone’un hep birlikte yeni rakibe karşı savaşmalarını gerektirir.


Erimtan Müzesi: Şaman Maskesi Tasarımı

Eylül Ayı Çocuk Atölyeleri:
Neşeli Masalcıdan Masallar    9/23 Eylül saat 14 (4-6 yaş)
Şaman Mask Atölyesi            29 Eylül saat 14 (7-12 yaş)
Çocuk Yogası                       16/30 Eylül saat 14 (7-10 yaş)
Web sitesinden detaylı bilgi bulabilirsiniz. Atölyeler ücretlidir.
Yer:
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi


Atölye: AyCarmela Tasarım Atölyesi

Tasarımı seven çocuklar için AyCarmela Tasarım Atölyesi’nde birbirinden keyifli atölyeler kaçmaz.

Atölyeler:
Kuş Yuvası Yapım Atölyesi    2 Eylül 12:00/14:00
String Art Atölyesi               9 Eylül 12:00/13:30
Yer: Ay Carmela Tasarım Atölyesi (instagram hesabından detaylı bilgi alabilirsiniz)
Adres: Akay Caddesi, no:13/C Kavaklıdere


Cer Modern : Çocuk Atölyeleri

Cer Çocuk atölyeleri, kısa bir aradan sonra, eylül ayı sonunda çocuklar için atölyeler kaldığı yerden devam ediyor olacak.

Tarih: 22 Eylül 
Yer: Cer Modern
Adres: Altınsoy Cad. No:3 Sıhhıye (Adliye Yanı)


Gezi Önerisi: Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi

Ödünç kitap alma sistemi, masal okuma saatleri, yazar imza ve söyleşileri, bahçesinde resim çalışmaları ile fark yaratan Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi ziyaret edilmeye değer bir seçenek.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Adres: Ali Fuat Başgil Mah. Nene Hatun Cad. No: 57 GOP


Minyonlar Müzikali

Üç Minyonun iklim değişikliğinin sebeplerini araştırmasıyla başlayan macerada; kitap okumanın önemi, düzenli beslenme ve çevreyi temiz tutmayı anlatan bir oyun çocukları bekliyor. Oyun 40 dakikadır.  (Maskotlu Müzikal tiyatro)

Tarih: 29 Eylül Cumartesi 13:00 ve 14:30 (iki ayrı seans)
Yer: Yeni Mahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Sahnesi
Biletler için tıklayınız.


Batı Sanat Atölyesi

Batı Sanat Atölyesi, içindekini sanat yoluyla keşfetmek isteyen ve sanatı hayatının bir parçası yapmak isteyen herkese kapılarını açan sanat dolu bir mekan. Sanata meraklı çocukların severek gideceği, kendilerine uygun bir atölye bulacakları kesin. Resim kurslarının yanında piyano, çello, keman, gitar kurslarını da düşünebilirsiniz.

Resim Atölyesi, okullar açılana kadar perşembe günleri 13:30/15:30
Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Batı Sanat Atölyesi
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner kışlalı mah. 2840. Cad. No:8 Çayyolu


Not: Yazının hazırlanma sürecinde henüz Devlet Tiyatroları programı açıklanmamıştı. Program belli olduğunda çocuk oyunları önerilerimiz eklenmiş olacak.


Anne ve Babalar İçin Öneriler

Felsefe sevenler, kendini tanımak isteyenler; Aktif Felsefe Derneği‘nde 19 Eylül Çarşamba günü, “Felsefe, Psikoloji ve Gönüllülük Semineri” tanıtımına katılabilirsiniz.

21-30 Eylül tarihleri arasında Next Level’da “Geleneksele Hayat Katan” Sergi, sanatseverleri bekliyor olacak. Geleneksel Türk El Sanatının hem yeniden yorumlandığı hem de bugüne taşındığı sergideki çalışmalar sanatçı Gökçen Togay’a ait.

Her yıl düzenlenen Zeka ve Yetenek Kongresi; zengin bir içerik ve değerli konuşmacılarla 29-30 Eylül 2018 tarihleri arasında Odtü Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Detaylar için tıklayınız.


Çocuklarınızla birlikte bir etkinliğe, müzeye, sergiye, geziye gitmek için elinizden geleni yapmanıza rağmen gidemezseniz, üzülmeyin. Onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyip, sarılmanız yeter. 

Bir Sosyal Sorumluluk Uyarısı

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here