Geldi güzel bahar günleri, yavaştan parklara çıkmaya, doğanın tadını çıkarmaya başladık. Doğa ve güneş kadar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da bu ayı çocuklar için güzelleştirecek. Bakalım nisan ayında çocuklu aileleri Ankara’da neler bekliyor?


CerModern Çocuk Kitapları Şenliği

20-23 Nisan tarihleri arasında CerModern “Çocuk Kitapları Şenliği” düzenliyor. Bu yıl 2. kez düzenlenecek olan bu şenlikte çocuklar için birbirinden güzel etkinlikler, atölyeler, yazar söyleşileri olacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına erken başlamak için güzel bir seçenek.


Erimtan Müzesi


Erimtan Müzesi’de Nisan ayı çocuk atölyeleri;
Tohum Topu Atölyesi 7 Nisan saat 14.00
Aile Yogası 14 Nisan saat 14.00
Çocuk Bayramına Özel Tiyatro Oyunu 23 Nisan saat 13.00
Renklenen Ani Boyama Atölyesi 28 Nisan saat 14.00

Web sitesinden detaylı bilgi bulabilirsiniz. Atölyeler ücretlidir.
Yer: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi


Devlet Tiyatrosu:
 Küçük Hanımlar Küçük Beyler Tiyatro Festivali

Küçük hanımlar, küçük beyler bayramlarını keyifle kutlasınlar ve bol bol tiyatroya gitsinler diye düşünülmüş harika bir festival. Her yıl nisan ayında düzenlenen bu festivali kaçırmayınız. Detaylı programa buradan ulaşabilirsiniz. Biz şimdiden biletlerimizi aldık.


Altı+Bir Kültür ve Sanat Merkezi 

Bu atölyede çocuklar karakterlerini canlandırıyor. Çocuklar önce çizgi filmin temellerini öğrenip çeşitli örnekler görecekler sonra kendi yaptıkları mini defterlerde karakterlerini hareketlendirecekler.

6 Nisan Flipbook Atölyesi– 12.00-14.00
Yer: Altı+Bir Kültür Sanat Merkezi
Adres: Güneş Sokak 17/2 Kavaklıdere


Batı Sanat Atölyesi

Renkli, sanat dolu etkinlikler arayan minik sanatçılar için Batı Sanat Atölyesi’nde her cuma 17.00-19.00 ve her pazar 14.00-16.00 saatleri arasında düzenlenen atölyeleri kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Detaylı bilgi için tıklayınız.
Yer: Batı Sanat Atölyesi
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner kışlalı mah. 2840. Cad. No:8 Çayyolu


Sinema: Mirai

Pek çok açıdan övgüyü hak eden bu harika animeyi izlemenizi tavsiye ederiz. 4 yaşına kadar ailesinin gözdesi olarak büyüyen bir çocuğun gözünden, aileye yeni gelen bir bebekle baş etme hikayesini anlatmaktadır. Aileye yeni katılan Mirai kısa sürede ilgi odağı olunca evde kendisine yeterince ilgi gösterilmemesinden şikayetçi olan Kun, kardeşi Mirai’yi kıskanmaya başlar. Kendisini yalnız hisseden küçük çocuk, bir gün bahçede tek başına oynarken gizemli bir yer keşfeder. Bu yer sayesinde Kun zamanda yolculuk yapabilecektir. Küçük çocuk keşfettiği şeyin ne olduğunu anlamaya çalışırken, kendisini bir anda annesinin küçük bir kız, babasının ise genç bir adam olduğu dönemde bulur. Gizemli yer sayesinde birbirinden farklı maceralara sürüklenen Kun, bu süreçte farklı bir bakış açısına sahip olur ve iyi bir ağabey olmaya çalışır.


Karikatür Atölyesi

Her hafta cumartesi günleri 9-17 yaş arası çocuklar ve gençler için 14.00-16.00/16.30-18.30 saatlerinde iki ayrı grup olarak karikatür çalışması yapılmakta. Karikatür atölyesi ile amaçlanan çocukların ve gençlerin, kendilerinde var olan pratik zeka ve hızlı düşünme yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak.

Detaylı bilgi almak için 05356251022’den arayabilir, karikaturatolye@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yer: Karikatür Atölyesi
Adres: Meşrutiyet Mahallesi Konur Sokak Pınar Apartmanı 19/6 Kızılay


İda Seramik Atölyesi

Çocukların parmak kasları ve hayal dünyalarını destekleyen seramik etkinliği için minik, sevimli bir atölyede birkaç saat geçirmek isterseniz İda Sanat her cumartesi pazar sizleri bekliyor. Saatler ve detaylar için 05354541355 arayabilirsiniz.

Yer: İda Sanat
Adres: Hilal Mahallesi 688. sokak 4/B Yıldız


Sergiler

Karikatür Atölyesi’ne devam eden çocukların ve yetişkin grubunun çalışmalarından oluşan sergi, hayatı mizahi bir bakış açısıyla izleyiciye sunmaktadır. Çağdaş Sanatlar Merkezi – Abidin Dino Sergi Salonunda 4 Nisan itibariyle görülebilecektir.

Çankaya Evlerinde görsel sanatlar eğitimi alan 5-12 yaş arası 150  öğrencinin eserleri Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde 10-20 Nisan tarihleri arasında sergilenecek. Öğrencilerin masal karakterlerinden oluşan sergisini ziyaret etmeyi unutmayın. Siz de bu masal dünyasına çocuklarınızla beraber katılın.

Yer: Zülfü Livaneli Kültür Merkezi


Gezi Önerimiz: Eski Meclisler

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk 23 Nisan 1924’te “23 Nisan” gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, 23 Nisan 1929’da da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmıştır. 1979 yılında ise ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Bu ay hem bayramımızı kutlayalım hem de önemini çocuklarımıza anlatmak için meclis gezileri yapalım.


Çocuklarınızla birlikte bir etkinliğe, müzeye, sergiye, geziye gitmek için elinizden geleni yapmanıza rağmen gidemezseniz, üzülmeyin. Çocuklarınıza onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyip sarılmanız yeter. 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here