Etkinliklerin çok olduğu aylardan biridir nisan. Bu ayı özel yapan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanıyor olması. 23 Nisan 1924’te; 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanması için talimat veren Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1929’da da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. Çocuklara ayrı bir önem verilen nisan ayında, daha çok kutlama çocuklu aileleri bekliyor. Hem 23 Nisan’la ilgili etkinlikleri hem de diğer etkinlikleri sizler için derledik. 

Bakalım bu ayın etkinlikleri nelermiş?

Devlet Tiyatroları: Küçük Hanımlar Küçük Beyler Tiyatro Festivali

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak, tanıtmak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip ederek kültürler arası gelişim ve değişime hizmet etmek amacıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 2005 yılından beri her yıl 24-29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ni düzenlemektedir.
Festival, adını ve içeriğini büyük önder Atatürk’ün çocuklara söylediği, “Küçük hanımlar küçük beyler, sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” sözünden alıyor.
Çocukların tiyatro keyfini yaşaması, farklı ülkelerden ve şehirlerden gelen oyunları izlemeleri için festival programına burdan ulaşabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi: Basit Makine Yapım Atölyesi

Keyifli bir basit makine yapım deneyimi için gidebileceğiniz, müze ortamında gerçekleşen bu etkinliği kaçırmayın.

 

Tarih: 14 Nisan– 11:00/12:30
Web sitesinden detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Etkinlik ücretlidir.
Yer: Rahmi Koç Müzesi

 

Ankara Üniversitesi Rasathanesi Halk Günü

Rasathane ortamında gök cisimlerini keşfetmek ve onları teleskopla gözlemek isteyen her yaştan meraklının davet edildiği bir etkinlik. Gözlemin dışında yapılacak olan ilgi çekici sunumlar ve gökyüzü tanıtımı ile Astronomi ile ilgili merak ettiğiniz bir çok konuya cevap bulabileceksiniz.
Gözlenecek Cisimler:
• Venüs • Jüpiter • Ay
Tema: Uzay Araştırmaları

Tarih: 21 Nisan saat 20:00
Web sitesinden detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Etkinlik ücreti: öğrenci 2.5, tam 5 tl
Yer: Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, İncek Bulvarı/ Ahlatlıbel 

 Devlet Tiyatrosu: Tiyatro Makinesi

Bir gün küçük bir tiyatro kumpanyası, yeni bir sahneye gelir. Burada dev bir tiyatro makinesi ve yaratıcısı mucit ile karşılaşırlar. Mucit, yarattığı tiyatro makinesi ve robotları ile gerçek oyuncular gibi tiyatro yapabileceğini iddia etmektedir. Ancak kumpanya oyuncuları, hayal kurmadan hiçbir şekilde tiyatro yapılamayacağını ve robotların da asla oyuncu olamayacaklarını söylerler. Tiyatro; etiyle, ruhuyla ve yüreğiyle oyuncularla yapılır. Bunu ispat etmek için de mucidi aya kadar uzanan bir yolculuğa çıkarırlar. Nasıl mı? Elbette hayal gücü ile…

Tarih: 8-12-15-22 Nisan
Web sitesinden detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Etkinlik ücretlidir.
Yer: Küçük Tiyatro/Akün Sahnesi

   Konser: Genç Yetenekler Konserler Serisi

Klasik müzik seven çocuklar; genç sanatçılar Duru Önhon ve piyanist Beril Eren’in, keman ve piyano repertuvarlarının sevilen örneklerinden derledikleri bir program ile Mozarthaus’a konuk olduğu bu konseri değerlendirebilirler.

Tarih: 15 Nisan
Web sitesinden detaylı bilgi bulabilirsiniz. Etkinlik ücretlidir.
Yer:
Mozarthaus Sanat ve Konser Evi

 

 

Sinema: Kayıp Prenses

Cesur şövalyelerin, güzel prenseslerin ve savaşan büyücülerin zamanında geçen hikayede Ruslan; şövalye olmanın hayalini kuran bir sanatçıdır. Güzeller güzeli Mila ile tanışır ve ona aşık olur. Onun kralın kızı olduğu aklının ucuna bile gelmemiştir. Fakat bu iki aşığın mutluluğu uzun sürmeyecektir. Kötü bir büyücü olan Kornomor, sihirli bir güçle Ruslan’ın gözlerinin önünde Mila’yı kaçırır. Ruslan, tüm engelleri aşıp prensesi kurtarmak ve gerçek aşkın her şeyden daha üstün olduğunu kanıtlamak için  Kornomor’un peşine düşer.

 


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri

Çankaya Belediyesi: 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Konseri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda geleneksel hale gelen Çankaya Belediyesi Bin Çocuk Korosu konseri, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda!

Bin Çocuk Korosu bu yıl, Şef İbrahim Yazıcı ve Agora Gençlik Orkestrası ile birlikte sahnede olacak. “Çocukların bayram coşkusuna ortak olalım” diyenler için güzel bir alternatif.

Tarih: 23 Nisan Pazartesi saat 17’de
Yer: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu

 

Ankara Devlet Opera ve Balesi: 23 Nisan Çocuk Balesi Gösterimi

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin çocuk balesi gösterimi ile bayramın coşkusunu yaşayabilirsiniz.

Tarih: 22 Nisan Pazar
Yer: Opera Sahnesi

 

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Gezisi

Çocuklarınızla birlikte bir cumartesi  günü isterseniz eski meclisleri gezebilirsiniz ya da TBMM’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 


Bültenimiz nisan ayı boyunca güncellenecektir. Tekrar tekrar bakmayı unutmayınız. Çocuklarınızla bir etkinliğe, müzeye, sergiye gidebilmek için elinizden geleni yapmanıza rağmen gidemezseniz de üzülmeyin. Onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyip, sarılmanız yeterli. 

Bir Sosyal Sorumluluk Uyarısı

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here