Biliyorsunuz artık pastalar sadece pasta değil. Şeker hamurları sayesinde; hayallerimizi gerçekleştiren yetenekli ‘pastacı’lar; kesmeye bile kıyamadığımız yenilebilir ‘sanat eserleri’ ortaya çıkartıyorlar. Hal böyleyken, özel günlerimizde sevdiğimiz insanlara sürpriz yapmak için, nişan ya da düğünümüzdeki pasta merasimlerimizi eşsiz kılmak için, butik pastacıları da yakından takip eder olduk. İşte şimdi Ankara’da hayallerinizi emanet edeceğiniz bir pastacıyla sizi tanıştırıyoruz: Berna Temur Özdemir

Tatlı Atölyesi ’nin tatlı sahibesi Berna Hanım; kendi deyimiyle ‘değişime, denemeye, öğrenmeye meraklı; denizden, gökyüzünden, rüzgardan, hayal kurmaktan sonsuz keyif alan biri’. Mutfağına aşık ve orayı kendi oyun alanı gibi görüyor.

Profesyonel iş hayatınız devam ederken, pastacı olma fikri nasıl ortaya çıktı? diye soruyorum önce. Çünkü hepimizin hayali değil mi ‘pastacı olmak’ ..

Genellikle yemek ve pasta üzerine çok severek takip ettiğim bloglar vardı. İyi bir zamanlama ile kendimi onlardan birinin kursunda buldum. Kursa giderken işin buralara geleceğini hayal dahi edemezdim. Hobi diye girdim ama heyecandan sabaha kadar uyutmayan bir tutkuya dönüştü. İşimi de sevdiğim için bırakmayı başta düşünmedim açıkçası. Sonrasında gördüm ki pastacılıkta istediğim noktaya gelmek için yapmam gereken şeyler var ve maddi olarak finanse etmeliyim, iki hayat yaşamaya alıştım.

tatli atolyesi-lavarla-

Zaman zaman hepimiz niyetleniyoruz şeker hamurlu pastalar ya da kurabiyeler yapmaya. Önceden belki pastacılık malzemelerine ulaşmak daha zordu ama şimdi internet üzerinden çoğu ekipmana ve istediğimiz her türlü tarife ulaşabiliyoruz. İçerisine amatör ruhumuzu kattığımız maceramız genelde ‘ kalbe benzemeyen kalp, çiçeğe benzemeyen çiçek’ ile sonuçlanıyor ve şeker hamuruyla olan savaşı, şeker hamuru kazanıyor. Peki bu işi daha profesyonel yapmak isteyenler ne yapmalı ? Aldığınız/alınması gereken eğitimlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Ben çok eğitim aldım. Bunun için yurtdışına da gittim, yurtdışından gelen eğitmenlerden de eğitim aldım, hatta yetmedi İstanbul’da takip ettiğim neredeyse tüm pastacılarla tanışıp bir kısmından ders aldım. Bu kadarına gerek yoktu belki ama ben yetinmedim ve ne öğrensem kar dedim. Aslında bu çok kişisel bir karar. Çevremde hiç eğitim almadan güzel pastalar yapan arkadaşlarım da var. Bu sebeple “alınması gerek” diyemiyorum. İmkanlar müsaitse faydalı…

Aldığınız bu yoğun eğitim Tatlı Atölyesini ve sizi diğerlerinden bir adım öne çıkartıyor diyebilir miyiz ?
Katıldığım eğitimler, okuduğum kitaplar bir yana ben işimi çok seviyorum. Her an kafamda “daha iyi nasıl yaparım”ı düşünüyorum.

tatliatolyesi2 lavarla

Peki pasta siparişlerinde özgür bırakılmak mı yoksa ‘daha önce yapılmış olanı yapmak’ mı işinizi kolaylaştırıyor ?
Bu konuda bana güvenilip, özgür bırakılmak daha çok hoşuma gidiyor ve daha rahat çalışıyorum diyebilirim.

Şimdi biraz geçmişe dönüp, kendisini en çok heyecanlandıran pasta siparişini soruyorum..
Amerika’da düğün pastası eğitimi alıp döndükten çok kısa bir süre sonra aldığım 4 katlı düğün pastası siparişim. 1 ay süren hazırlık.. Pastaya bir şey olursa diye önce aynı boyutta maket pasta hazırlığı ile ve düğünün olduğu uykusuz gece hiç aklımdan çıkmayacak.
Bir yandan yapmış olduğu nefis cupcake’leri yerken, Ankara’da canınız tatlı yemek istediğinde nereye gidiyorsunuz diye soruyorum ve ‘Mutfağıma’ diyor gülümseyerek. ‘Ama Starbucks pastalarını da çok sevdiğini’ ekliyor.

tatli atolyesi lavarla

Berna Hanım’a sipariş vermek isterseniz kendisine 15 gün öncesinden ulaşmanız yeterli. Instagram’dan ‘tatliatolyesi’ ismiyle takip edebilir, www. tatliatolyesi.com adresinden ve facebook sayfasından kendisiyle iletişime geçebilir ve dönem dönem açtığı eğitimlerin duyurularına ulaşabilirsiniz.

Bu keyifli sohbet için kendisine sonsuz teşekkürler..

Bir Sosyal Sorumluluk Uyarısı

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here