Bu yazıyı okuyanlar eğer 80’ler ve 90’lar kuşağından iseniz 8 bit video oyunlarını iyi hatırlıyorsunuz demektir. Hatta 90’ların daha fazla maruz kaldığı ve dijital sanatın bir türü olan Pikselleri de!

Görsel teknolojide, günümüz ivmesi ile 80-90’ların ivmesi bir değil. Haliyle piksellerle içli dışlı olan bir kuşaktan söz ediyoruz. Super Nintendo, Sega Master System, Commodore 64 gibi konsollara ya da ucundan bucağından bir Atari Salonu kültürüne sahibiz. Son yıllarda popülerliği yeniden artan Indie-Retro oyunlar sayesinde bu tarz tasarımlar yeniden ilgi görünce bir kuşağın hafızasına kazınan karakterler ile bir zamanlar Türk Pop Müziği’nin kalıplaşmış sözleri bir araya geliyor. Piksel Kolaj!

Yeni kuşak için de bir açıklama yaparsak piksel, dijital görüntünün elde edilmesini sağlayan ve kontrol edilebilen en küçük birimdir. Hatta bunu annelerimizin yaptığı kanaviçe ile bağdaştırabiliriz.

Kolajlar dışında çizimi tamamen kendisine ait olan ve çalışmalarını Photoshop ve Illustrator programlarında yapan Kerem Ataay güzel sanatlar fakültesi mezunu ve Ankara’da yaşıyor. Pixel sanatı uygulamalarının ilk serisi olan ve ara ara yakın geçmiş liriklerine de yer verdiği PikselKolaj çalışması henüz 12 adet kolajdan oluşmakta.

Son yıllarda popülaritesi artan piksel sanatı için sık kullanılan “adobe” tasarım programlarına oranla, kullanımı daha basit 8-16 bit/piksel uygulamaları üretildi. Kendi tasarımlarında bu programları kullanmayı tercih etmeyen Kerem, piksel sanatına ilgi duyanlara http://makepixelart.com/free/ ya da https://make8bitart.com/ gibi siteleri tavsiye etmekte. Başlangıç için kolay bir seçenek olduğunu söylese de piksel çalışmaları için en iyi tercihin bildiğimiz klasik Microsoft Paint olduğunu da belirtiyor.

Lise yıllarında fotoğraf sanatı ile başlayan macerası güzel sanatlar fakültesi resim bölümü ile tam da istediği sanatsal ruha evrilen Kerem tüm çalışmalarını sosyal medya hesapları aracılığı ile paylaşıyor.

Aynı zamanda çeşitli fotoğraf çekimleri, reklam filmleri ve video klip prodüksiyonlarında yer alan ve yöneten usta pikselci şu anda Türkiye’nin ilk mobil ajansının kurucu ortağı olarak prodüksiyon işlerine devam ediyor.

Kerem’in tüm çalışmalarını instagram hesabından görebilir ve seriye eklenecek yeni çalışmaları takip edebilirsiniz.

Bu da Kerem’in Lavarla’ya bir jesti 🙂

1 Yorum

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here