“Gri” Ankara’nın eski Ulus’unun arka sokaklarında, solgun renkli binaların arasında dolanırken karşıma çıktı Muhammed’in evi. Küçücük iki katlı bir ev, duvarlarına ise rengarenk resimler yapılmış. Resimlerin neler olduğunu daha iyi anlayabilmek için yakınlaşıyorum. Hayır, gördüklerim “Street art” değil. Onlar rengarenk çocuklar, gülen suratlar, çiçekler ve çok daha iyisi. Biraz sonra farkediyorum ki bu duvarları rengarenk resimlerle bezenmiş minik evi hikayesi anlatılabilir kılan sadece resimler değil, içinde yaşayan bir ressam : Muhammed Yalçın.

Ben meraklı gözlerle duvardaki resimleri incelerken, Muhammed önce balkonda beliriyor. Az sonra da annesiyle dışarıya yanımıza geliyor. Annesi bizi içeriye davet ediyor ve anlatmaya başlıyor, Muhammed’in hikayesiyle tanışmam bu şekilde oluyor.

Muhammed Yalçın 28 yaşında. %70 zihinsel engelli, bu sebepten eğitimine devam edememiş. Okuldan ayrılınca resim dersleri almaya başlıyor. O günden bugüne durmaksızın resim yapan Muhammed, son 8 senedir sanatını tuvallerden yaşadıkları evin duvarlarına taşımış durumda.

Muhammed’in resme olan ilgisini göz ardı etmeyen ailesi, önceleri küçücük evlerinin bir odasını Muhammed için atölyeye çeviriyor. Ancak ona kağıtlar ve tuvaller yetmiyor. Başlarda atölyesinin duvarlarını boyamaya başlıyor, daha sonra tüm evin iç cephesini renklendirmeye devam ediyor. Ardından saçtığı enerjiyle bizi kapısına kadar sürükleyen evin dış cephesini yaratıyor.

Duvarlar resimlerle doldukça, ailesi yeniden boyatıyor. Muhammed de yenilenen duvarlara yeniden çizimler yapıyor.

Muhammed’in eserleri “Art Brut” yani “Ham Sanat” kategorisinde. Kendiliğinden, profesyonel değil. Onun zengin hayal dünyasını yansıtan resimler, şekiller ve renklerin uyumunu doğal bir şekilde gözler önüne seriyor.

Anafartalar Mahallesi’ndeki bu rengarenk sanat eserine yolunuzu düşürmelisiniz. Muhammed muhtemelen sizi balkondan izliyor olacak. Sizi içeri davet ettiklerinde hem her bir köşesi resimlerle donatılmış evi görüp hem de Muhammed’in hikayesini bir de ailesinin ağzından dinleme şansı yakalamış olacaksınız. Unutmadan, Muhammed’in misafirleri için bir defteri var. Deftere bir şeyler yazarsanız, onu çok mutlu edersiniz.

Duvarlarda gördüğünüz bu güzellikleri belki kitabınızın arasında, belki masanızın üstünde ya da bambaşka bir şekilde ama hep yakınlarda isterseniz Muhammed’in resimlerini kartpostal formunda Kakule Kahve ve Amelie’s Garden’da bulabilirsiniz.

Muhammed Yalçın’ın eserlerini daha yakından görmek isterseniz ise 21 Ocak Cumartesi günü saat 14:00’da başlayacak olan “Zihnin Ne Renk?” adlı sergi için Tosca Art & Design‘a uğramalısınız! Sergi 1 hafta boyunca, 28 Ocak tarihine kadar devam edecek. Biz hep beraber orada olacağız, sizleri de bekliyoruz. Detaylar için tıkayınız.

Bir Sosyal Sorumluluk Uyarısı

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here