Bir tweet’te gördüm, yoğurttan sonra dünyaya yayılan en güzel Türk icadı diye bahsediyordu. 2013 yılında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne dikkat çekmek isteyen bir grup İzmirli kadının süslenerek ve bisikletlerini süsleyerek başlattıkları Süslü Kadınlar Bisiklet Turu o günden beri her yıl farklı şehirlere yayılarak büyüyor. Bu sene de 22 Eylül’de dünyada ve Türkiye’de toplam 120 şehirde aynı anda binlerce süslü kadın daha yaşanabilir kentler için pedallayacak.

Şehirlerde Egzoz Kokusu Yerine Parfüm Salın

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun temel mantığı her yıl Otomobilsiz Kent Günü’nde kadınların süslenerek ve bisikletlerini de süsleyerek şehrin belirli bir noktasından diğer tüm şehirdeki kadınlarla aynı anda hareket etmeleri ve şehri bisikletle turlamaları şeklindedir. Amacı ise kadının görünürlüğünü artırarak kamusal alanda hak talep etmesini kolaylaştırmaktır. Aynı zamanda kadınlara şehirlerde daha fazla bisiklet kullanımını özendirmek de etkinliğin bir diğer amacı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na sadece kadınlar değil erkekler de katılabiliyor ancak bir şartla: Süslenilecek! Fötr şapkalı, şık takımlı beylerin de tura katılım destek vermesi bekleniyor. Bisikleti olmayanlar ise Delta Bisiklet’ten etkinlik günü için uygun fiyata bisiklet kiralayabilecekler.

Ankara’da Avrupa Hareketlilik Haftası

Süslü Kadınlar’ın etkinliği Otomobilsiz Kentler Günü’nde gerçekleştirildiği için aynı zamanda Avrupa Hareketlilik Haftası‘nın bünyesine de girmiş oluyor. Ankara’da Hareketlilik Haftası, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve EGO Genel Müdürlüğü iş birliğinde bir dizi etkinlik ile kutlanacak. Hareketlilik konusunda bilinçlendirme etkinliklerinin yanında bisiklet turları, konserler, film gösterimleri ve yarışmalar düzenlenecek. 22 Eylül Otomobilsiz Kentler Günü’nde ise Bahçelievler 7. Cadde ile Tunalı Hilmi Caddesi trafiğe kapatılacak.

bisiklet süslü kadınlar hareketlilik haftası ankaraHareketlilik Haftası’nın en heyecanlı diğer etkinliği Büyük Ankara Bisiklet Turu olacak. Tura, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve çeşitli ülkelerin büyükelçileri de katılacak. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun bitiminde ise dileyenler bu tura eklemlenebilirler.

Ankara’da Bisiklete Dair Diğer Gelişmeler

Eylül’ü “hareketlendiren” güzel etkinliklerin yanı sıra son zamanlarda bisiklete dair güzel gelişmeler yaşanıyor. Ankara’da 56 kilometrelik bisiklet yolunun yapılacağını duyuran Büyükşehir Belediyesi tarafından metro çıkışlarına da bisikletlerin daha rahat taşınabilmesi için raylar ve trenlerin içerisine bisiklet parkları yerleştirildi.

Lavarla’nın da davet edildiği Avrupa Hareketlilik Haftası koordinasyon toplantısının açılışını yapan EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Ankara’nın otomobil değil insan odaklı bir şehir olması için daha fazla çalışacaklarını ve bu amaçla fon oluşturabilmek için çeşitli hibelere başvurduklarını belirtti.

Tüm bu güzel gelişmelerin heyecanıyla Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘na bekleniyorsunuz. Grup, 22 Eylül pazar günü, saat 15.00’te, Anıtpark’tan hareket edecek. Sorularınız için etkinliğin Ankara organizatörü Pedallayan Kadınlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here