11.8 C
Ankara, Tr
19 Mayıs 2019 Pazar

Ekim, 2018

05oct(oct 5)18:3010mar(mar 10)18:00Eren Eyüboğlu: Yaşamı ve İşleri | Life and WorksCermodern(Ekim 5) 18:30 - (Mart 10) 18:00 CerModern, Altınsoy Caddesi No:3 Sıhhıye / AnkaraEtkinlik Tipi:SergiAyın Sergisi - Biletler Kapıda

more

Etkinlik Detayları

Eren Eyüboğlu: Yaşamı ve İşleri | Life and Works Sergisi, 5 Ekim 2018 – 10 Mart 2019 tarihleri arasında Cermodern’de ziyaret edilebilir.

‘‘Doğada insan hep kendini bulur. Hep ustalardan bakıp resim yaparsan sen yok olursun, hep kendi cebinden harcar tükenirsin…’’ Eren Eyüboğlu

CerModern yeni sezona Eren Eyüboğlu’nun şimdiye kadar açılmış en kapsamlı sergisi olan ‘‘Eren Eyüboğlu –Life&Works’’ sergisiyle başlıyor. 5 Ekim günü açılacak sergi 10 Mart tarihine kadar CerModern Ana Galerisi’nde ziyaret edilebilecek. Küratörlüğünü CerModern Sanat Programları Yönetmeni Zihni Tümer’in üstlendiği sergide sanatçının 1930’ların Paris’inden 1980’lerin İstanbul’una geçirdiği değişimlere şahit olmak mümkün.

Eren Eyüboğlu’nun Romanya’nın Yaş kentinde başlayan ve oradan Paris’e Andre Lhote’un atölyesine uzanan sanat eğitimi, 1931 yılında Şair ve Ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ile karşılaşmasından sonra Türkiye’ye uzanmıştır. Eren Eyüboğlu, yaşamı boyunca farklı teknikleri, farklı etkileri, birbirinden farklı formlara ve alanlara uygulayabilmiş bir sanatçıdır. Bu sergide sanatçının bu yenilikçi yönünü çok rahatlıkla görebileceksiniz. Anadolu’nun pek çok yerini gezen ve resimlerinde yarı soyut dışavurumcu denebilecek bir doğa görüşüyle, Anadolu insanını ve geleneksel yaşama dair konuları işleyene Eyüboğlu, yapıtlarında folklorik özellikleri plastik değerlerle bütünleştirmiş, süslemecilikten kaçınmış, portre ve figürlerinde ışık-gölge dağılımını bu kaygı doğrultusunda düzenlemiştir.

Sergide sanatçıya ait seramik, karakalem, yağlıboya, suluboya, ve guaj boya eserlerin yanı sıra eskizler ve özel fotoğraflar da sergilenecek.

Ne zaman?

Ekim 5 (Cuma) 18:30 - Mart 10 (Pazar) 18:00

Nerede?

CerModern

Altınsoy Caddesi No:3 Sıhhıye / Ankara

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

X