Teknolojideki hızlı ilerleyiş ve akıllı telefonlardaki yenilikler, hepimiz için fotoğraf çekmeyi kolaylaştırdı. Özellikle sosyal medyanın anında paylaşım olanağı sunmasının etkisiyle, pek çoğumuz içimizdeki fotoğraf sevgisini fark etmiş olduk. Hem gezdiğimiz yerleri hem de yaşadığımız anları ölümsüzleştirmek vazgeçilmezimiz haline geldi. Peki, günlük bir rutinin parçası olmanın dışında, daha da önemli ve değerliyse fotoğraflarımız; sadece kendimiz için ânı ölümsüzleştirmenin de ötesinde, kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtan fotoğraflar çektiysek, ne olacak?

Elimizde hızla artan fotoğraflarımızın varlığı; fotoğrafları saklamak, sergilemek, korumak konularında zorluklar yaşamamıza neden oluyor. Dijital ortamlara emanet ettiğimiz fotoğraflar hakkında belirsizlik sürerken; fotoğrafları kayıt altına alma, yaşamalarını sağlama, izleyicilere/ müzelere ve küratörlere ulaşması için kalıcı ve ciddi yayınlara önemli bir sorumluluk düşüyor.

Ankara merkezli bir dernek olan Aktiffelsefe; bilim, tarih ve kültürel belleğimize önemli katkılar sağlamak için pek çok projeyi hayata geçiriyor. Çevremize, topluma yardım edebilmek ve yardımlaşma bilincini geliştirmek için kendimizi tanımamızdan yola çıkarak, seminerler veren ve gönüllülük esasına dayanan bir dernek olan Aktiffelsefe; “daha iyi bir insan, daha iyi bir dünya, daha iyi bir yaşam için felsefe” sloganıyla ve profesyonel gönüllülük bilinciyle gerçekleştirdiği farklı alanlardaki etkinlikleri hayata aktarıyor.

Düzenledikleri pek çok organizasyon ve etkinlikten biri de gelenekselleşmiş olan fotoğraf yarışması. Bugüne kadar 23 yarışma düzenlemiş, bu yarışmalarda 1304 fotoğrafçıya ev sahipliği yapmış, 6956 eseri emanet almış ve 346 sergi açmış olan Aktiffelsefe Derneği; “Sokak ve Yaşam” temalı 24. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması katılım sürecini başlattı. Her şeyin hızla tüketildiği günümüzde, görmeyi unuttuğumuz ama bir yandan da özlediğimiz geleneksel sokak değerlerini ön plana çıkarmak ve korumak amacıyla “Sokak ve Yaşam” konusunu seçtikleri kesin.

Çocukların oyun oynadığı, komşuların sohbet ettiği sokaklardan, geleneksel baharatlarla süslenmiş sokaklara; el işi nakışların dizildiği pencerelerden, kurutulmuş patlıcanların bağlandığı balkonlara; kültürümüzü yansıtan sokaklardan, müzik eşliğinde dans edilen sokaklara; simitten kokorece güzel kokuların sardığı sokaklardan, gece açan rengarenk sokaklara; geçmişten günümüze, hatta geleceğe uzanan geleneksel veya gelenekselleşmeye başlamış değerleri barındıran fotoğraflarınız varsa yarışmaya katılımınız bekleniyor.

Aktiffelsefe, yarışma albümlerini kütüphanelere, üniversitelere ve ilgili kurum/kuruluşlara göndererek ve yarışma sergilerini defalarca tekrarlayarak; didaktik bilgilenme, tanıtma, arşivleme için çok önemli ve zor bir hizmet veriyor. Anadolu toprakları üzerinde mevcut ve kaybolmaya yüz tutan değerleri, kültürel mirası korumak ve belgesel fotoğrafçılığına katkı sağlamak amacıyla yapılan yarışma ile 1991 yılından bu yana Türkiye’de önemli bir envantere sahip çıkılmaktadır.

“Sokak ve Yaşam” konulu yarışmaya son katılım 11 Ocak 2019. Bu konudaki fotoğraflarınızın değerlendirilmesini ve önemli bir envanter içinde yer almasını istiyorsanız, renkli ve siyah/beyaz kategorilerinin birinde yarışmaya katılmayı düşünebilirsiniz. 

Yarışmaya katılarak, Türkiye’nin en kapsamlı ve zengin koleksiyonuna girmiş ve en büyük belgesel fotoğraf arşivlerinden birisinin oluşturulmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Unutmayın! Yayımlanmayan, kullanılmayan fotoğraf yok değerindedir.

Yarışmayla ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Aktiffelsefe Derneği web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Aktiffelsefe Adresi
Güzeltepe Mahallesi, Fuar Sk. 11/13, 06540 Çankaya
Not: Yazıda kullanılan görseller 23. Geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması’nda, dereceye girmiş olan fotoğraflardır. (Yarışmanın konusu, “Somut Olmayan Kültürel Miras”)

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here