Şehirli anne-babanın sınavlarından biri de hafta sonunun nasıl değerlendirileceğidir. Pek çoğumuzun yoğun iş temposundan arınamadığı çağımızda, tatil günlerinin çocuklarla birlikte kaliteli geçirilmesinin önemli hale geldiği bir gerçek. Çevremdeki anne-babalardan duyduğum, klasik Ankaralı cümlesi; “İstanbul’da olsak gidilecek çok yer var; fakat Ankara’da yok.” Kabul edelim ki bu bir bahane; Ankara özellikle son birkaç yıldır, çocuklu aileler için pek çok seçenek sunuyor. Bu seçenekler arasında sadece  AVM etkinlikleri de yok üstelik.

Çocuğu ile kaliteli vakit geçirmek; eğlenirken, öğrenmek isteyenleri buraya alalım. Başlangıç noktamız Ankara’daki birbirinden değerli müzelerden biri olan “Rahmi Koç Müzesi”. Bu hafta sonu taze taze gezdiğimiz, deneyimlediğimiz ve içinde oyuncaktan makinelere kadar uzanan geniş bir yelpazede harika bir koleksiyona sahip Rahmi Koç Müzesi’nden başlamak istedim.

Müzenin bulunduğu yer bile başlı başına çocukların dikkatini çekebilecek özelliğe sahip. Ankara Kalesi’ne çok yakın bir konumu olan müzenin giriş ücreti yetişkinler için 8 lira. İndirim seçenekleri var. Daha içeri girmeden, engellilerin ziyareti için düşünülmüş alanlarla kızımın dikkatini çekti, bizden tam puan aldı. Personelinin kibar ve yardımseverliği, cafesi ve temiz tuvaleti ile tüm ihtiyaçlara cevap verebilir olmasıyla da çocuk dostu bir mekan olduğunu mutlaka belirtmek isterim.

Bir kız çocuğu annesiyim, haliyle kızımla giriş katındaki harika bebek evlerine uzun zaman ayırmamız, hayran hayran her ayrıntıyı incelememiz şaşırtıcı olmasa gerek. Hiç abartmıyorum; avizesinden, şamdanına, fincanından, elbisesine kadar her şeyi hayranlıkla inceledik. Tüm oyuncakların yanında bulunan bilgilendirme yazılarını okuduk. Her odada ayrı ayrı sınıflandırılmış trenden, bebeğe tüm oyuncakları gezmek ve de diğer katlara gitmek baya zamanımızı aldı.

Alt kattaki eczacılık ve tarım koleksiyonu bile kızımın dikkatini çekti. Eskiden kullanılan bisikletten, röntgen cihazına; dişçi koltuğundan, eczacılık kitaplarına kadar güzel bir koleksiyonla karşılaştık. Bir çocuk için en güzel öğrenme görerek, dokunarak, deneyimleyerek öğrenmektir. Müze genelinde “Dokunmayın” uyarısının olmaması ayrıca da övülmeye değer bir konu.

Üst katta ise Rahmi ve Mustafa Koç özel koleksiyonları da Koç ailesinin bilimden, spora pek çok alandaki zevkli duruşlarının bir kanıtıydı. Atatürk’le ilgili özel bir alan olması ve de Atatürk’ün hayatını anlatan kısacık fakat anlamlı videonun sürekli gösteriliyor olması ailecek bizi etkiledi.

2016 yılı Haziran ayında açılan Safranhan ile Rahmi Koç Müzesi daha da büyümüş. Zemin kattan, Safranhan’a geçtikten sonra orda da iki katta sergilenen; fotoğraf makinesinden, radyoya; arabadan, uçağa geniş bir koleksiyon sizi bekliyor olacak. Tabii müze duvarlarını süsleyen birbirinden değerli tablolar da sanata meraklı çocukların dikkatini mutlaka çekecektir.

Bir yetişkin olarak özellikle “Vehbi Koç Dükkanı” koleksiyonu, beni çok etkiledi. Başlangıç noktalarını en küçük ayrıntısına kadar sergiledikleri bu alanı görünce, Koç ailesinin çalışkanlığına hayran olmamak mümkün değil.

Kaynak: mekangunlugu.com

Müzeden çıkmadan günün anısı için iki farklı noktaya koyulmuş, para basma makinesini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Keyifli geçen gezinizin, tatlı anısını da kendi elinizle yapıp aldıktan sonra huzurla ve de çocuğunuzla konuşacak pek çok konuyla oradan ayrılacaksınız.

Kaynak: Sema Çavdar

Müze’nin otoparkı yok. Altındağ Belediyesi’nin önünden Ulucanlar Caddesine çıktıktan sonra Ankara Kalesi’ne doğru gitmenizi ve de fazla yukarıya çıkmadan arabanızı park etmenizi tavsiye ederim. Zira 200 metrelik yürüyüş boyunca pek çok keyifli dükkanı da görme şansınız olacak.

Not: Çocuklar için yaratıcı atölye seçenekleri, gençler için ise verilecek harita ve ipuçlarından yola çıkarak eğlenceli bir aktivite imkanı sunuluyor. Detaylı bilgi için 0312 309 6800 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Adres: Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Necatibey Mahallesi, Depo Sokak No: 1 Altındağ

Yazar: Gamze İrez


Kapak fotoğrafı için Sema Çavdar‘a teşekkürler.

 

 

Bir Sosyal Sorumluluk Uyarısı

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here