“Ankara’da gidilecek neresi var ya” ya da “kent fotoğrafları çekmekten bıktık ama Eymir dışında bir yer de yok ki” diyenlerdenseniz, sizin için Ankara’nın doğal ve kültürel güzelliklerini sıraladık.

Karagöl – Çubuk

2

Çubuk İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve  2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilen alan, Ankara’ya 68 km. uzaklıktadır. Saha içerisinde kır gazinosu, bekçi evi, WC, otopark gibi tesisler bulunmaktadır

Fotoğraf: Emre Balin

 

Çamkoru – Çamlıdere

3

Çamlıdere İlçesi sınırları içerisinde Ankara’ya 110 km. Çamlıdere’ye 15 km. ve Kızılcahamam’a 38 km. mesafede 215 hektar genişliğinde bir sahayı kapsıyor. Sahanın bir kısmı hazineye ait devlet mülkiyetinde orman arazisi.

Ulaşım : Eski Ankara-Bolu devlet karayolu güzergahında bulunmaktadır. Ankara’ya 110 km. uzaklıktadır

Kaynak: http://www.guzelcamlidere.org/camlidere-camkoru-piknik-alani/

 

Eğriova – Beypazarı

4

Beypazarı  sınırlarında yer alan park, 10 Ha’lık bir alanı kaplıyor. Ankara’ya 150 km, Beypazarı’na 50 km uzaklıktadır. Parkta Orman ve Su İşleri İdaresi’ne ait olan 1 adet kır gazinosu yer alıyor

Ulaşım: Beypazarı İlçesinden geçerek, Karaşar Beldesi’nden sağlanabilir.

 

Sorgun – Güdül

5

Güdül İlçesine bağlı Sorgun Yaylası mevkiinde yer alan bölge, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Saha içerisinde 1 Adet WC ve Kır Gazinosu mevcuttur.

Ulaşım: Güdül’den 7 km. sonra  Yeşilöz beldesini geçip 3 km. daha gittikten sonra Yelli Köyü yol ayrımında Sorgun Beldesi’ne dönülür.

 

Yeşilöz Kirmir Vadisi – Güdül

6Kirmir çayı çevresindeki kayalıklara oyulmuş olan mağaralar, M.Ö. 2000’li yıllarda Hititlerin yaşam alanı olarak bilinmektedir. Ürgüp bölgesindeki mağaraları hatırlatan mağara yapısı ile etkileyici olan bu bölge, ilçenin en çok turist ağırlayan noktasıdır.

Fotoğraf: http://www.ucakbileti.com.tr/sehir-rehberi/gudulun-gezilecek-yerleri

 

Gordion Antik Kenti – Polatlı

7

Polatlı’ya 29 km mesafedeki antik kent Friglerin başkenti olan Gordion’un kalıntılarından oluşmaktadır.

Fotoğraf: Eyüp Salacak

 

Beşkonak Bazalt Sütunları – Kızılcahamam

????????????????????????????????????

Güvem-Çerkeş karayolunda Fındıklı Mahallesi yanındaki boğazın iki tarafındaki kaya kütlesinde bulunurlar. Şekil itibariyle sabun kalıplarına benzediği için halk arasında “Sabun Kayalar”olarak bilinirler.

Fotoğraf: Muzaffer Eker

 

Tuz Gölü – Şereflikoçhisar

10

Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci büyük gölü olmakla beraber ülkemizin tuz ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Bunun yanında Flamingolar için yaşam olanı olan göl her mevsimde farklı özellikler göstererek fotoğrafçıları cezbetmektedir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here