“Ankara’da gidilecek neresi var ya” ya da “kent fotoğrafları çekmekten bıktık ama Eymir dışında bir yer de yok ki” diyenlerdenseniz, sizin için Ankara’nın doğal ve kültürel güzelliklerini sıraladık.

Karagöl – Çubuk

2

Çubuk İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve  2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilen alan, Ankara’ya 68 km. uzaklıktadır. Saha içerisinde kır gazinosu, bekçi evi, tuvalet, otopark gibi tesisler bulunmaktadır

Fotoğraf: Emre Balin

Çamkoru – Çamlıdere

çamkoru

Çamlıdere İlçesi sınırları içerisinde Ankara’ya 110 km. Çamlıdere’ye 15 km. ve Kızılcahamam’a 38 km. mesafede 215 hektar genişliğinde bir sahayı kapsıyor. Sahanın bir kısmı hazineye ait devlet mülkiyetinde orman arazisi.

Ulaşım: Eski Ankara-Bolu devlet karayolu güzergahında bulunmaktadır. Ankara’ya 110 km. uzaklıktadır.

Eğriova – Beypazarı

4

Beypazarı  sınırlarında yer alan park, 10 Ha’lık bir alanı kaplıyor. Ankara’ya 150 km, Beypazarı’na 50 km uzaklıktadır. Parkta Orman ve Su İşleri İdaresi’ne ait olan 1 adet kır gazinosu yer alıyor

Ulaşım: Beypazarı İlçesinden geçerek, Karaşar Beldesi’nden sağlanabilir.

Sorgun – Güdül

5

Güdül ilçesine bağlı Sorgun Yaylası mevkiinde yer alan bölge, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir. Saha içerisinde 1 Adet WC ve Kır Gazinosu mevcuttur.

Ulaşım: Güdül’den 7 km. sonra  Yeşilöz beldesini geçip 3 km. daha gittikten sonra Yelli Köyü yol ayrımında Sorgun Beldesi’ne dönülür.

Yeşilöz Kirmir Vadisi – Güdül

6Kirmir çayı çevresindeki kayalıklara oyulmuş olan mağaralar, M.Ö. 2000’li yıllarda Hititlerin yaşam alanı olarak bilinmektedir. Ürgüp bölgesindeki mağaraları hatırlatan mağara yapısı ile etkileyici olan bu bölge, ilçenin en çok turist ağırlayan noktasıdır.

Gordion Antik Kenti – Polatlı

7

Polatlı’ya 29 km mesafedeki antik kent Friglerin başkenti olan Gordion’un kalıntılarından oluşmaktadır.

Fotoğraf: Eyüp Salacak

Beşkonak Bazalt Sütunları – Kızılcahamam

Güvem-Çerkeş karayolunda Fındıklı Mahallesi yanındaki boğazın iki tarafındaki kaya kütlesinde bulunurlar. Şekil itibariyle sabun kalıplarına benzediği için halk arasında “Sabun Kayalar”olarak bilinirler.

Fotoğraf: Muzaffer Eker

Tuz Gölü – Şereflikoçhisar

10

Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci büyük gölü olmakla beraber ülkemizin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamaktadır. Bunun yanında Flamingolar için yaşam olanı olan göl her mevsimde farklı özellikler göstererek fotoğrafçıları cezbetmektedir.

Ankara’nın doğal güzelliği çok, bakmasını bildikten sonra bir şehri sevmek o kadar da zor değil.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here